Centrum AGH UNESCO » Stypendia UNESCO/ AGH » Sprawy socjalno - bytowe » Komunikacja miejska w Krakowie
Kraków posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Składają się na nią 22 linie tramwajowe i 72 linie autobusowe. Sprawia to, że miasto jest dobrze skomunikowane, a poruszanie się po nim komunikacją miejską jest szybkie i bezproblemowe. Linie miejskie łączą niemal wszystkie zakątki Krakowa, a także przejeżdżają przez środek miasta umożliwiając dotarcie do wielu zlokalizowanych przy Rynku Głównym zabytków. Linie miejskie wspierane są komunikacją aglomeracyjną, która oferuje połączenia z gminami ościennymi Krakowa.
Starsze składy tramwajowe, jak i autobusowe na bieżąco zastępowane są nowoczesnym taborem, wyposażonym w klimatyzację.
Tak jak zróżnicowana komunikacja w Krakowie, tak również zróżnicowane są ceny i rodzaje oferowanych biletów. Znajdziemy tu podział na bilety ulgowe i normalne, a także na jedno i wieloprzejazdowe, jak również czasowe
(20 minutowe, godzinne, czy kilkudniowe). Bilety możemy zakupić przykładowo w kioskach, urzędach pocztowych, automatach biletowych stacjonarnych ( znajdujących się na przystankach), automatach biletowych mobilnych ( zamontowanych w pojazdach) oraz u prowadzącego pojazd ( tylko bilety 60minutowe)
W Krakowie mamy również prężnie działającą komunikację nocną, na którą również składa się ruch tramwajowy jak i autobusowy.
Jako, że Kraków jest sercem Małopolski nie brak tu oferty prywatnych przewoźników realizujących kursy busami i autobusami, którzy oferują połączenia do okolicznych miejscowości, jak i dalekobieżne kursy niemal w każdym kierunku Polski. Możemy również skorzystać z przejazdów autobusowych realizowanych przez PKS, a także kolejowych przez PKP. W Krakowie posiadamy również bogatą ofertę usług taksówkarskich.
Więcej informacji na temat komunikacji w Krakowie na stronach internetowych:
All rights reserved © 2022 Akademia Górniczo-Hutnicza